KLUB PŘÁTEL ZELENÉHO SERGEJE

Jede jede mašinka - Pečky 2005

18.6.2005

Akce Jede jede mašinka aneb dětská pouť v Pečkách je doprovázena čilým provozem historických lokomotiv. I letos se jízdní řád jevil velmi zajímavě a když jsme po jeho prostudování zjistili jízdu manipuláku z Peček do Plaňan v čele s lokomotivou T444.162 bylo rozhodnuto.

V sobotu ráno vyrazil Láďa s Vlastou směr Pečky. Cesta autem ubíhala v pohodě, ale starosti nám dělalo počasí. Dešťové přeháňky nevěstily nic dobrého. Nakonec se za Kolínem začalo vyjasňovat a tak jsme doufali, že vše dopadne dobře. Času jsme měli dost a tak jsme mohli v klidu vybírat místo. Vzhledem k tomu, že zdejší trať se značně klikatí a vede v zářezech nebylo to právě jednoduché. Také slunce bylo nízko a tak převážná většina trati byla beznadějně ve stínu. Propátrali jsme kousek trati u Chotutic a nakonec jsme to vzdali. Vrátili jsme se do zastávky Radim a zhodnoltili jme situaci. Bylo rozhodnuto budeme tady.

Než jsme zaujali vhodné místo překvapil nás motorový vůz M131.1515 který na sebe upozornil houkáním. Přesto se nám ho podařilo celkem slušně vyfotit. Motoráček zastavil na zastávce, vystoupilo pár lidí, ozvalo se zahoukání a motor zavrčel. Motorák se lehce rozjel a námi očekávané dýmové efekty se nekonaly. Pouze trochu teplého kouře a motoráček zmizel z dohledu.

M131.1515 v zastávce Radim M131.1515 odjíždí ze zastávky Radim

V klidu jsme si vybrali místečko vhodné k focení a čekali na manipulák. Po chvíli přifrčelo auto. Vyhoupli se z něj dva chlapi ověšení foťákama. Jen promluvili bylo jasmé, že se nejedná o našince. Chtěli se nás na něco zeptat, ale nedomluvili jsme se. No na to, že už jsme přes rok v Evropské unii, by ti němci měli umět alespoň základy češtiny. Jestli to takhle chtějí dělat dál tak teda u nás nikoho neohromí. Když pochopili, že krutě zanedbávali hodiny češtiny, mlčky zaujali pozici nedaleko od nás. Trpělivě jsme čekali a pomalu nám docházelo, že manipulák má zpoždění.

Pak se ale ozvalo zahoukání. Takže přece jen jede. Sluníčko bylo ve stavu ON, ikdyž po obloze se pěkně valily mraky. No snad to vydrží a slunce nezaleze. Ze zatáčky se ozývá hukot motorové lokomotivy a my již přes hledáčky pozorujeme scenérii. To už se noří červená barva karkule a za ní je cosi zeleného? Odtrhávám foťák od obličeje a překvapeně civím. Za karkulkou jede rosnička !!!! Rychle se musím vzpamatovat a honem zase zaostřit. A pak už to jede jako po másle. Cvakáme spouště a celého těla se zmocňuje pocit vzrušení. Tak tomu se říká úlovek. Manipulák si to pomalu šine zastávkou Radim a houká na auta u přejezdu. Stojíme s Láďou jako u vytržení a pozorujeme jak obě lokomotivy v čele vlaku mizí v porostu. Když zmizí i poslední vagon, začínáme si s Láďou nadšeně sdělovat dojmy. Prostě bomba. Když jsme se trochu zklidnili, přesunuli jsme se na nové místo a čekali na návrat manipuláku.

T444.162 a 710.827-7 u zastávky Radim T444.162 a 710.827-7 u zastávky Radim T444.162 a 710.827-7 u zastávky Radim

Čekání nám zkrátil osobní vlak z Peček do Zásmuk v čele s M262.045. V pohodě kolem nás projel a za chvíli zmizel z dohledu. Naši němečtí kolegové nasedli do auta a odjeli. Zůstali jsme s Láďou sami. Na zastávce Radim se objevil človíčk s fotoaparátem a zřejmě hledal vhodné místo na focení. Jen jsme s Láďou trnuli aby nedostal geniální nápad a nevlezl nám do záběru. Chvíli zmateně pobíhl po zastávce a pak najednou zmizel. Oba jsme si oddechli.

A pak už zase slyšíme vzdálené houkání. Manipulák se konečně vrací. Z porostu se vynořuje karkulka. Rosnička je tentokrát na konci vlaku jako postrk. Trošku jsme zklamaní ale nevadí. Takže zamířit, zaostřit, cvaknout ..... A je to.

Osobní vlak do Zásmuk T444.162 a 710.827-7 u zastávky Radim T444.162 a 710.827-7 u zastávky Radim T444.162 a 710.827-7 u zastávky Radim 710.827-7 na postrku

Pomalu jdeme k autu a cestou všechno znovu probíráme. Sedáme do auta a vyrážíme do Peček. Parkujeme nedaleko od nádraží a jdeme se podívat co se kde děje. Manipulák stojí ve stanici a rosnička už zajíždí na kolej, kde jsou vystavené lokomotivy. Tady pak stála až do odpoledne. Jdeme se k ní podívat. Já si ji pamatuju ještě z Třineckých železáren a je vidět, že její vzhled je podstatně lepší. Evidentně byly opraveny prorezlé díry na kabině. Nátěr byl opraven a doplněn proužky. Není to sice historický exponát, ale ve srovnání s patinovanou drážní 742, která stojí opodál, je to skvost.

Po chvíli najíždí na výstavu kolejových vozidel najíždí další exponát. Velmi pěkná lokomotiva T679.1578 zastavuje vedle 710.827-7. Velmi pěkný pohled na červeného sergeje a malého sergrje v zeleném provedení.

710.827-7 na výstavě Malý a velký sergej 710.827-7 a M262.045 v Pečkách

Prohlídli jsme si výstavku modelových kolejišť v nedaleké sokolovně a knihovně, navštívili jsme místní modelářskou prodejnu a pak jsme ještě počkali na odjezd odpoledního parního vlaku. Ten se trochu zkomplikoval a do čela vlaku se dostává T444.162. Parní lokomotiva 475.111 měla problémy s brzdičem a tak situaci musela zachránit karkulka.

Nadešel čas se vydat domů a tak jsme nasedli do rozpáleného auta a plni dojmů, jsme vyrazili směrem k domovu. Počasí se nám vydařilo a překvapení v podání skvělého manipuláku s T444.162 a 710.827-7 bylo prostě super. Takže co dodat, snad jen popřát všem rosničkářům více podobných akcí na našich kolejích ....

710.827-7 v Pečkách

WebDesign - © VB